7 chyb, kterých byste se měli vyvarovat při prodeji nemovitosti

Chystáte se nakládat s majetkem, který má milionovou hodnotu? Hodně lidí udělalo při prodeji mnoho chyb. Vy je ale dělat nemusíte

Seznamte se s dnešním realitním trhem.

 

1.

Zkusím to sám

Rozhodnete se prodat Vaši nemovitost vlastními silami, zadáte přes internet inzerát a doufáte, že se Vám ozvou zájemci. Během hodiny Vám zavolá až několik desítek makléřů a žádný zájemce. Jak je to možné?

Makléři, hlavně ti začínající tyto inzeráty využívají jako zdroj kontaktů na prodávající. Budou vás kontaktovat a přemlouvat různými, mnohdy i nekalými triky, abyste prodej svěřili právě jim tak například přijdu už se zájemcem.  

A zájemci? Ti navštěvují především speciální weby, kam majitel ani svůj inzerát podat nechce, protože je to drahé nebo si myslí, že stačí bezplatné realitní servery.

Výsledek? Mnoho makléřů, mnoho slibů a žádný zájemce. 

 

2.

Stanovení ceny

 

 

Když stanovíte cenu moc nízko, proděláte. Když moc vysoko, také proděláte.

Jak je to možné? Příliš vysoko nastavená cena způsobí neprodejnost nemovitosti, i když se později zlevňuje. Kdo by důvěřoval zboží, které někdo zlevnil hned několikrát, protože ho do teď nikdo nechtěl?

Například: Vyhlédnete si fantastickou televizi za 30 000,-. Oni jí po čtrnácti dnech zlevní na 25, později na 20 a pak na 17 000,-Už to nebude fantastická televize, bude to pro Vás „nějaký šmejd“, který nikdo nechce, proto ho pořád zlevňují. A vy už ho taky nechcete.

A ještě maličkost, stanovovat cenu podle inzerátů podobných nemovitostí je scestné. Tyto ceny jsou nabídkové, skutečné prodejní bývají o 20 % někdy i dokonce až 50 % nižší. Kdyby byly prodejní, inzerát už nenajdete.

Výsledek? Zlevňujete a zlevňujete až pod tržní cenu a žádný zájemce stejně nevolá.

 

3.

Prezentace

 

Když chcete cokoli dobře prodat, je potřeba to dobře nabízet. Čím více lidí se to dozví, tím lépe se to prodá. Sám majitel má ale pouze velmi omezené možnosti inzerce. Je nutné zvolit hned několik prodejních kanálů. Na každého jednoho vámi osloveného potenciálního kupce osloví makléř dalších deset. To je zhruba o 1 000% vyšší pravděpodobnost úspěšného prodeje.

Výsledek? O Vaší nabídce se dozví příliš málo lidí a vy neprodáte, nebo prodáte za nižší cenu.

 

 4.

Prohlídky

 

Chcete prodat za nejvyšší cenu? I samotné prohlídky mají svá obchodní pravidla. Jak říkávala moje babička: „Nic na ničem není, jen se to musí umět“.

Nemovitost dobře připravit, odprezentovat a vyjednávat se zájemci, to je doslova umění. Čím více s tím má člověk zkušeností, tím lépe prodá.

Důležitý je například alespoň základní Home Staging, protože nikdy není druhá šance udělat první dojem.

Pozor! Je také důležité „filtrovat“ potenciální zájemce. Ne každý, kdo se vydává za zájemce jím skutečně je. Může to být také tzv. tipař, který si přijde prohlédnout jako „zájemce“ vaši nemovitost a pak dorazí ještě jednou, když vy nebudete doma.

Výsledek? Prohlídky nebudou mít požadovaný efekt a navíc riskujete vykradení vaší nemovitosti.

 

5. 

Více makléřů

 

Nejčastější chybou je úvaha „čím více makléřů, tím rychlejší  a vyšší cena za prodej nemovitosti“. Pokud ale zájemci vidí, že nemovitost nabízí více společností, je to pro ně jasný signál, že mohou na každého makléře tlačit s cenou a spekulovat.               

Zájemce zavolá pěti makléřům a vydává se za pět různých zájemců. Vy to nemáte šanci poznat. Jediný výsledek je, že máte pocit, že o nemovitost má zájem pět lidí a všichni chtějí slevu. Jakmile má prodej na starosti jeden makléř, máte vše jasně pod kontrolou.

Pozor! Nejnižší provize není zárukou prodeje za nejvyšší cenu. Neušetříte. Profesionálové mají svou cenu. Když se budete rozvádět, taky si najmete nejlevnějšího advokáta?

Výsledek? Vaše nabídka bude vyvolávat pochybnosti u zájemců, makléři se nebudou snažit, protože proč by dávali cokoliv do propagace, když neví, zda nemovitost prodají.

 

 6.

Vynechte laické rady

 

Prodej nemovitostí je jako fotbal. Všichni si myslí, že tomu rozumí. Nedejte na „přátelské“ rady, že to nejlépe prodáte tak či onak, že soused prodal tak a tak…         

Když totiž požádáte kohokoli o radu, dotyčný má snahu vám na to „něco“ povědět. Dobrý přítel by vám ale měl říci „já tomu nerozumím, sejdi se s někým, kdo v tom dělá“.

Výsledek? Za „dobré“ rady dotyčný nenese zodpovědnost. Chyba, kterou uděláte při prodeji nemovitosti, Vás může stát velké peníze.

 

7.

Smlouvy a další kroky

 

Prodáváte majetek, který má ve vaší rodině zřejmě největší hodnotu. To není žádná legrace. Smlouvy stažené z internetu, právník, který se nespecializuje na nemovitostí právo, neznalost množství detailů při převodu peněz i nemovitosti… to vše je hazard s vašimi penězi.

Výsledek? Nejednou se stalo, že prodávající neměl ani peníze, ani nemovitost a zůstali mu jen soudní tahanice.

Doporučení:   Vyhledejte makléře – odborníka, za kterého „mluví“ výsledky a spokojení klienti. Sjednejte si schůzku na 30 minut, ať Vám řekne, co dnes znamená úspěšně prodat nemovitost. Zjistěte si nejdříve vše potřebné a pak se určitě správně rozhodnete.

Stejně jako na opravu auta, nebo stavbu domu i na prodej nemovitosti si vyberte odborníka, který nese zákonnou odpovědnost za své služby.

Reference mých spokojených klientů

Paní Janštovou jsme si na internetu vybrali pro její předchozí reference a ocenění na webových stránkách. S naprostým klidem nás provedla celým prodejem a kdykoliv jsem upozorňoval na některé možné komplikace, vždy jenom odpověděla, „od toho máte mě“ a vše sama vyběhala a vyřešila, ač vím, že některé věci nebyly jednoduché. Z hlediska jednání – korektní, naprosto profesionální a již od prvního jednání jsme měli v paní makléřku naprostou důvěru.

manželé Kiasovi 

Paní Bc. Petra Janštová mi byla doporučena a její přístup byl velmi profesionální. Nejen po stránce odborné, ale i po stránce lidské. Velmi příjemné a klidné vystupování, znalosti v oboru, ochota, vstřícnost a přátelskost. Jednání možné jakýmikoli prostředky: telefon, e-mail, WhatsApp. Odezva vždy rychlá. S paní Bc Janštovou jsem byla nadmíru spokojená. Vřele doporučuji.

Ing. Jiřina Mia Mičková

Dobrý den paní Janštová, Moc velké díky. Musím před Vámi smeknout, že jste to dokázala. Máte můj velký obdiv, že jste to nevzdala. Byly chvíle, že bych se Vám ani nedivil. Jste profesionálka a bojovnice a jsem rád, že jsem měl možnost s Vámi spolupracovat a že jsme si na prodej vybrali právě Vás. Ještě jednou moc a moc děkujeme

manželé Hořínkovi  

Vážená paní Janštová. Chtěla bych vám poděkovat za vaši profesionalitu a rychlost při řešení komplikovaných situací. Mé očekávání ze spolupráce bylo splněno na 200 %. Přeji Vám samé spokojené klienty a doporučujeme vás všem našim známým.  Eva Přadková 

Rozhodl jsem se prodat pozemek ve Frenštátě a na doporučení mé příbuzné jsem oslovil paní Janštovou. Protože jsem z Brna, domluvili jsme se  telefonicky a emailem jsem ji poslal podepsanou zprostředkovatelskou smlouvu. Zájemce našla do 14 dnů a zařídila vše potřebné. Nemusel jsem se o nic starat, což jsem velmi přivítal, vzhledem k mému pracovnímu vytížení. Byl jsem maximálně spokojen.           Jan Habermann

Vynikající makléřka, ochotná, vyřeší každý problém. Vždy usměvavá, vstřícná. Děkujeme  manželé Polehlovi 

Paní Janštová je člověk na svém místě. Je jedna z mála realitních makléřů, kteří vědí, o čem je tato práce. Zajistila sama veškeré podklady k prodeji, včetně podkladů týkajících se nemovitosti, které jako kupující budu do budoucna potřebovat.Aktivně vše sama zajistila, a to i záležitosti, které by si již kupující s prodávajícím měli zajistit sami. Už nikdy „bez realitky“, když to jde s touto odbornicí na slovo vzatouMgr. Petra Faldynová 

Moc děkuji za rychlý prodej a výbornou cenu, větší než jsem čekala. Přiznám se, že jsem si chtěla prodat dům sama, ale po roce neúspěšného prodeje jsem dostala doporučení na vás a prodej byl raz dva. Když se zpětně podívám, co vše bylo nutné řešit, nejspíš bych to sama nezvládla. Po celou dobu jsem byla perfektně informovaná a nemusela jsem se ničím stresovat. Paní Janštová je člověk na svém místě a vždy ochotně pomohla i nad rámec realit. Ještě jednou moc děkuji

Dagmar Zajacová – prodávající RD Opava

Váš osobní realitní makléř

Bc. Petra Janštová
+420 731 518 716
janstova@reality-proradost.cz